Historia Parafii
Lwowiec (niem. Löwenstein) został założony przez Winricha von Kniprodego, wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego, w latach 1351–1382. Kościół pw. Matki Bożej Szkaplerznej powstał w latach 1372–1374 w stylu obronnego gotyku. W 1480 roku pierwszym proboszczem został Gregorius Sartoris, kapłan diecezji warmińskiej. W połowie XVI stulecia miejscowa świątynia została filią parafii w Garbnie.
Od czasu reformacji do 1945 roku świątynia znajdowała się w posiadaniu wspólnoty kościoła ewangelickiego. Po drugiej wojnie światowej przejęli ją katolicy. Od 1945 roku administracyjnie należała do parafii w Sępopolu. Samodzielna parafia została tu reaktywowana 22 września 1974 roku i prowadzą ją księża salezjanie. W dniu 6 lipca 1989 roku biskup warmiński Edmund Piszcz erygował tu Sanktuarium Matki Boskiej Szkaplerznej. Do parafii należy także kościół filialny w Dzietrzychowie. Pod opieką duszpasterską Proboszcz z Lwowca znajduje się obecnie również parafia p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Lipicy.
We wnętrzu kościoła w Lwowcu zachował się późnogotycki ołtarz z 1500 roku, z tryptykiem przedstawiającym sceny z życia Maryi, w tryptyku znajduje się drewniana rzeźba, przedstawiająca Madonnę z Dzieciątkiem, datowana na koniec XV w. W kościele znajduje się również bogato zdobiona ambona z lat 1608–1609.
Wieś Lwowiec i jej okolice wchodzą w skład obszaru Natura 2000, a mianowicie obszaru specjalnej ochrony ptaków Ostoja Warmińska. Obszar ten został powołany m.in. w celu ochrony siedlisk bociana białego, gatunku bardzo bogato reprezentowanego w Lwowcu. Na południe od wsi rozciąga się Obszar Chronionego Krajobrazu Doliny Rzeki Guber.